Välkommen till Creo Media Group!

Välkommen till Sveriges ledande digitala kommunikationsbyrå specialiserad på rörlig media!

Creo Media Group är Sveriges ledande kommunikationsbyrågrupp specialiserad på rörlig media.

Creo huvudsakligen inriktat mot B2B, intern och finansiell kommunikation. creo.se
Creo Digital digital utveckling baserad på vår videoplattform Creo Video Manager. creovideomanager.se
Unreel marknadskommunikation med fokus på rörliga medier: strategi, koncept, produktion. unreel.se


Läs mer om Creo

Case

Tjänster

Rådgivning

Creo erbjuder kvalificerad rådgivning kring både innehåll och teknik. Vi definierar era behov, skapar format och processer och hjälper er att samordna era resurser. Vi kan också träna era medarbetare inför mötet med media eller viktiga framträdanden på scen eller i tv.

Läs mer om rådgivning

Produktion

Bland våra medarbetare finns exekutiva producenter, projektledare, producenter, fotografer, redigerare, grafiker och animatörer – alla med många år i yrket. Detta är vad som främst skiljer oss från våra konkurrenter: vår erfarenhet och kompetens.

Läs mer om produktion

Digitalt

All digital kommunikation har olika behov av inramning och presentation. Oavsett om ert material ska lagras i vår plattform Creo Video Manager eller kommer från annan källa så kan vi erbjuda skräddarsydda digitala lösningar för era budskap.

Läs mer om digitalt

Medarbetare

Konrad Palmason fotograf & redigerare 0700 61 86 21 konrad.palmason@creo.se
Konrad Palmason — fotograf & redigerare
Mathias Cecilgård streamingtekniker 0704 19 64 37 mathias.cecilgard@creo.se
Mathias Cecilgård — streamingtekniker
Kalle Wallin teknikchef 0736 25 76 36 kalle.wallin@creo.se
Kalle Wallin — teknikchef
Johan Andersson redigerare 0704 41 65 73 johan.andersson@creo.se
Johan Andersson — redigerare
Andreas Korpelin Lindqvist digitalchef 0709 73 98 58 andreas.lindqvist@creo.se
Andreas Korpelin Lindqvist — digitalchef
Kristine Westergren ekonomichef 0736 25 76 37 kristine.westergren@creo.se
Kristine Westergren — ekonomichef
Penny Magounakis produktionsledare 0730 60 80 48 penny.magounakis@creo.se
Penny Magounakis — produktionsledare
Erik von Platen senior producent 0701 42 17 48 erik.vonplaten@creo.se
Erik von Platen — senior producent
Mariana Nibelius post-produktionschef 0765 26 43 25 mariana.nibelius@creo.se
Mariana Nibelius — post-produktionschef
Arvid Utas fotograf & redigerare 0721 50 67 77 arvid.utas@creo.se
Arvid Utas — fotograf & redigerare
Henry Askensten senior exekutiv producent / partner 0736 25 76 13 henry.askensten@creo.se
Henry Askensten — senior exekutiv producent / partner
Linda Valter projektledare webcast 0702 42 69 61 linda.valter@creo.se
Linda Valter — projektledare webcast
Rasmus Lindman producent 0704 57 68 98 rasmus.lindman@creo.se
Rasmus Lindman — producent
Martin Bergén motion graphic designer 0708 587 519 martin.bergen@creo.se
Martin Bergén — motion graphic designer
Petter Norberg senior utvecklare 0762 73 89 87 petter.norberg@creo.se
Petter Norberg — senior utvecklare
Joel Grönberg producent 0722 29 00 95 joel.gronberg@creo.se
Joel Grönberg — producent
Maria Sandström regissör/art director maria.sandstrom@creo.se
Maria Sandström — regissör/art director
Anna Gustafsson digital produktionsledare/kreatör 0737 88 83 31 anna.gustafsson@creo.se
Anna Gustafsson — digital produktionsledare/kreatör
Jon Torbiörnsson exekutiv producent 0706 03 19 49 jon.torbiornsson@creo.se
Jon Torbiörnsson — exekutiv producent
Gustav Svensson producent 0733 99 72 41 gustav.svensson@creo.se
Gustav Svensson — producent
Emalee Mandl senior exekutiv producent / partner 0708 81 22 54 emalee.mandl@creo.se
Emalee Mandl — senior exekutiv producent / partner
Pontus Egberg ljuddesigner 0735 30 33 03 pontus.egberg@creo.se
Pontus Egberg — ljuddesigner
Johanna Liljecrantz frontend-utvecklare 0739 69 13 13 johanna.liljecrantz@creo.se
Johanna Liljecrantz — frontend-utvecklare
Jesper Pettersson frontend-utvecklare 0722 53 55 44 jesper.pettersson@creo.se
Jesper Pettersson — frontend-utvecklare
Casper Jureskog frontend-utvecklare 0734 34 25 16 casper.jureskog@creo.se
Casper Jureskog — frontend-utvecklare
Linda Bernström säljchef 0727 42 29 29 linda.bernstrom@creo.se
Linda Bernström — säljchef
Staffan Bergquist exekutiv producent 0733 34 30 50 staffan.bergquist@creo.se
Staffan Bergquist — exekutiv producent
Tobias Kessler exekutiv producent 070 760 77 77 tobias.kessler@creo.se
Tobias Kessler — exekutiv producent
Jakob Skarin exekutiv producent 0701 60 91 60 jakob.skarin@creo.se
Jakob Skarin — exekutiv producent
Johanna Christersson redigerare 0733 66 20 15 johanna.christersson@creo.se
Johanna Christersson — redigerare
Mats Karsvall kreativ chef/exekutiv producent 0707 99 13 14 mats.karsvall@creo.se
Mats Karsvall — kreativ chef/exekutiv producent
Annelie Dahl produktionschef 0733 82 81 10 annelie.dahl@creo.se
Annelie Dahl — produktionschef
Maria Aros projektledare webcast 0733 77 71 13 maria.aros@creo.se
Maria Aros — projektledare webcast
Svante Larsson producent 0738 19 33 10 svante.larsson@creo.se
Svante Larsson — producent
Måns Lindén regissör/manusförfattare 0703 06 22 66 mans.linden@creo.se
Måns Lindén — regissör/manusförfattare
Anders Mering motion creative 0739 07 27 99 anders.mering@creo.se
Anders Mering — motion creative



Creo Video Manager 3.0 är här!

Creo Video Manager innehåller allt du kan förvänta dig av en videoplattform - och väldigt mycket mer. Flexibiliteten i Creo Video Manager erbjuder frihet i både teknik och funktionalitet, men även i design. Och plattformen hanterar inte bara video, utan även andra typer av mediefiler. Allt för att skapa den bästa upplevelsen för dig och dina användare.

Läs mer om Creo Video Manager

Behind the scenes